Jazyk
Hlavná navigácia

návod: Patchwork ľahko a rýchlo

Pre patchwork odporúčame americkej bavlnenej látky, ktoré majú vyhovujúce gramáž, sú stálofarebné, pevné a môžete si vybrať zo širokej škály kolekcií, farieb a vzorov.

Pre veľkú prostírky budete potrebovať 16 štvorcov 15x15cm v piatich farbách (vzoroch), na malú prostírky rovnaký počet štvorcov 10x10cm. V našom prípade sme farby poskladali takto: 3 štvorca žlté, 3 štvorca šedej, 1 štvorec tmavo šedé, 1 štvorec svetlo šedej a 8 štvorcov podkladovej farby. Použili sme látky Art Gallery Fabrics ktoré majú krásne hladkú štruktúru a výrazné farby http://www.dumlatek.cz/katalog/americke-bavlnene-latky/art-gallery-fabrics/

Ďalej budeme potrebovať látku na zadnú časť prostírky 60x60cm pre veľkú prostírky a 40x40cm pre malú prostírky a výstuhu (napríklad Sakon).

Poďme šiť. Začneme tým, že si vytvoríme štvorca tvorené dvoma trojuholníky. To urobíme tak, že na seba položíme lícom k lícu vždy dva štvorce (jeden vzorovaný a jeden podkladový), od rohu k rohu si na rub horného štvorca narysujeme uhlopriečku a prešijeme na šírku pätky po oboch stranách uhlopriečky - viď obrázok           [# 27 Picture: 1]

Rozstrihneme v uhlopriečke a rozžehlíme opäť na tvar štvorca. Teraz môžeme začať zostavovať obrazec. Najprv zošijeme k sebe dva a dva štvorce podľa nákresu. Položíme ich na seba lícom k lícu a zošívajú po rubovej strane. Po zošitie rozžehlíme.

[# 28 Picture: Obrázok 2]

Teraz máme dva obdĺžniky tvorené vždy dvoma štvorci zošitými k sebe. Obaja obdĺžniky opäť položíme lícom k lícu na seba podľa nákresu a zošijeme. Rozžehlíme. Teraz máme hotový prvý štvorec. Celú prostírky tvorí 4 štvorce, preto teraz postupujeme rovnako ešte 3x tak, aby sme mali pripravené 4 štvorce k finálnej kompletizáciu.

[# 29 Picture:]

Finálny kompletizácia obrazce je rovnaká ako u čiastkových štvorcov. Opäť najprv zošijeme (lícom k lícu) dva štvorce k sebe.

[# 30 Picture:]

Teraz zošijeme lícom k lícu k sebe dva obdĺžniky, vznikne nám finálne štvorec.

[# 31 Picture:]

Z rubovej strany ostriháme voľné nite a rozžehlíme všetky švy. Rešpektujeme naloženia švov. Teraz vytvoríme "sendvič" a síce podkladovú látku položíme rubom nahor, na nej dáme výplň (ak použijete Sakon, položte ho nažehľovacie vrstvou nahor) a nakoniec lícom nahor patchworkový štvorec. Výplň zostrihneme podľa veľkosti patchworkového štvorca, podkladová spodná látka bude na všetkých stranách presahovať. Ozdobne podľa fantázie prešijeme. Inšpirovať sa môžete naším prešitím, alebo vymyslieť vlastné. Prešitie zaistí výsledku ako plasticitu, tak pevnosť.

[# 32 Picture:]

Počet prestieraní a to, či budú rovnaké, alebo ako v našom prípade bude každá iná je len a len na vás :-). Záverečné dokončenie je už jednoduché - akonáhle máme prostírky prešitou, zastrihneme presahujúce spodný látku tak, aby presahovala na každú stranu 2cm. Presah zahneme 2x na výsledný 1cm okraje a prešijeme v kraji. Ak vám presahy spodnej látky úplne nevyšli, nezúfajte :-) aj to sa môže stať. Potom môžete prostírky olemovať šikmým prúžkom a ak sa vám nebude chcieť vyrábať šikmý prúžok, môžete pokojne použiť aj už pripravený.

A teraz už stačí servírovať :-)

[# 37 Picture:]

Páči sa vám článok?

Prečo nakupovať látky, metráž a galantériu u nás?

 • Tovar máme
  na sklade

  Artikly e-shopu sú pripravené priamo v našom sklade.

 • Najväčší výber
  tovaru

  Viac ako 60.000 druhov artiklov v našom sortimente, ktorý neustále rozširujeme.

 • Záleží nám
  na Vás

  Každý zákazník je pre nás dôležitý, pre Vašu spokojnosť urobíme maximum.

 • Radi poradíme
  +420 602 711 919

  Sme vám k dispozícii v pracovné dni medzi 8:00 - 16:30 hod na telefóne, e-maili aj FB.

 • Overené
  zákazníkmi

Hledání