Jazyk
Hlavná navigácia
Späť na inšpirácie

inšpirácie: Diel 6. Šaty a konštrukcie strihu

Potrebujeme dlhé pravítko, trojuholník pre rysovanie kolmíc, strihový papier. Musíme si zmerať niekoľko základných telesných rozmerov. Obvod krku - ok Obvod hrudníka - oh - meriame v línii cez prsia tak, aby nám nepadal meter v chrbte ktorej, ako meriame v predu. Ak meter na chrbte padá ktorej, je miera menšia. Ak sa meriate sami, merajte sa pred zrkadlom. Obvod pása - op Obvodové miery sa meria cez dva prsty pre voľnosť Dĺžka chrbta - DZ - meriame na chrbte od 7. krčného stavca k pásu Dĺžka ramena - DR - meriame šírku ramena od pomyselnej linky krku, kde sme merali obvod krku, smerom ku koncu ramena, kde nám rameno padá dolu do ramena a kde cítime ramenný kĺb. Na tomto vrchole ramena sa väčšinou máme šev našitie rukáve. Výška prsníka - VP - tento rozmer sa vám asi na začiatku bude zdať zvláštne, ale keďže každá postava je iná, je to údaj dôležitý. Meriame opäť od línie krku ku hrotu prsníka - bradavke ak chcete. Šírka pŕs - šp - rozpätie prsných hrotov - rozpätie bradaviek. Obvodové miery si vydeľte 2, pretože strih sa vždy rysuje na polovicu. Keďže látka na ktorú strih pokladáme je preložená v polovici lícom na líc, a pokladáme strih na dve vrstvy látky, teda striháme dvojito, a tak vystrihneme naraz pravú, ale aj zrkadlovo prenesenú ľavú polovicu tela. Strih začíname rysovať od zadného dielu, postupne do predného dielu, zľava doprava. Príprava strihu: Nerýsujte hneď presne od kraja strihového papiera. V ľavom hornom kraji si urobte bod, (cca 3cm od zhora, 3 cm od ľavého kraja) 1) Od tohto bodu rýsujte priamku bane pozdĺž ľavého okraja strihového papiera, dlhú presne nameranej dĺžky chrbta. Týmto vznikne priamka znázorňujúci stred zadného dielu.

[# 100 Picture: vs_1]

2) Z tohto bodu zároveň narysujte kolmú priamku pozdĺž vrchného okraja strihového papiera vodorovne, dlhou 0,5 šírky chrbta + 1cm, vznikne krčnej línie.

[# 101 Picture: vs_2]

3) Na dĺžke chrbta namerajte 0,5 dĺžky chrbta, a z tohto bodu veďte kolmicu dlhú až do druhej polovice strihového papiera. 0,5 šírky chrbta + 1cm namerajte aj na spodnej linke a body spojte.

[# 102 Picture: výkres_3]

4) Na priamke v polovici chrbta nameriame od zadného stredového švu polovicu OH plus 1cm. 0,5 oh + 1 (pozor, polovicu z polovice), a od tohto bodu spustite kolmicu smerom dolu. Vznikne pomyselný bočné šev.

[# 103 Picture: výkres_4]

5) Od bočného švu opäť narysujte bod do predného dielu, tentoraz ale k 0,5 oh pripočítajte 2cm, teda 0,5 oh + 2cm. Vznikne stredový šev predného dielu, vedením kolmice zvisle dolu, cez celú dĺžku chrbta.

[# 104 Picture: výkres_5]

6) Všetky zvislej kolmice spojte vodorovnú priamkou kolmou na zvislé línie v nameranej dĺžke chrbta. Vznikne nám tým pasová línie.

[# 105 Picture: výkres_6]

7) Na krčnej zadnej línii od stredového švu, nameriame 0,25 obvodu krku +1 cm, a z tohto bodu nameriame 1,5 cm nad krčnej líniu zvýšenie krku.

[# 106 Picture: výkres_7]

8) Od zvýšeného krčného bodu nameriame rozmer šírky ramena tak, aby 0,5 šírky ramena pretínala krčnej líniu, a vedieme priamku ramena zhora od zvýšenie smerom pod krčnej líniu, vznikne šírka ramena - náramenica. Zvýšenie krku je u každej postavy inej. Je dôležité sledovať, ako sú ramená rovná, či sú viac zníženej a majú väčší sklon. Ak sú ramená rovnejšie, zvýšenie krku sa meria cca 1-1,5cm, ak sú ramená šikmejšie, zvýšenie krku je cca 2cm. Všetko sa ale dá na skúškach vyskúšať a ak nebude náramenica presne sedieť, všetko sa dá opraviť.

[# 107 Picture: výkres_8]

9) Po zadnom stredovom šve od krčného bodu nameriame 10 cm, od kraja náramenica a od ramena tiež 10 cm, body spojte a vznikne sedlo zadného dielu, do ktorého budeme skladať sklad pre voľnosť pohybu. Táto sedla a sklady zároveň tvorí aj ozdobný prvok. Do sedla sa nariasený nemusí vždy len skladať do záhybu, ale treba rovnomerne riasiť po celej šírke sedla. A teraz môžeme vytvarovať prieramok. Od bodu konca zadnej náramenica kolmo zvisle dole začneme tvarovať prieramok na zadnom diele. ktorý sa nám priblíži k linke polovice šírky chrbta, a čím viac dole ho tvarujeme, k vodorovnej polovici dĺžky chrbta, tým viac ho zaguľacujú k bočnému švu.

[# 108 Picture: výkres_9]

10) Od nameraných 10 cm pre sedlo nameriame 2cm pre voľnosť chrbta a pre zloženie záhybu, a o tieto 2 cm rozšírime zadný diel.

[# 109 Picture: výkres_10]

11) Zmeriame si metrom rozmer od krčnej jamky k pásu a tento nameraný rozmer zanesieme do strihu. Od spodného dielu, hore smerom k prednej krčnej líniu.

[# 110 Picture: výkres_11]

12) Krčná líniu predného dielu zvýšime o 4 cm, opäť ako u zvýšenia ZD sledujeme tvar ramien. Čím rovnejšie ramená, tým nižšie zvýšenie, cca 3 cm.

[# 111 Picture: výkres_12]

13) Na krčnej línii nameriame od stredu PD 0,25 ok + 1 cm, a vytvarujeme oblúk k bodu 15. Čím nám vznikne predné priekrčník - otvor pre krk.

[# 112 Picture: výkres_13]

14) Nameriame od stredu PD 0,5 oh + 2 cm a narysujeme linku predného prieramku - otvor pre ruku.

[# 113 Picture: výkres_14]

Páči sa vám článok?

Prečo nakupovať látky, metráž a galantériu u nás?

 • Tovar máme
  na sklade

  Artikly e-shopu sú pripravené priamo v našom sklade.

 • Najväčší výber
  tovaru

  Viac ako 60.000 druhov artiklov v našom sortimente, ktorý neustále rozširujeme.

 • Záleží nám
  na Vás

  Každý zákazník je pre nás dôležitý, pre Vašu spokojnosť urobíme maximum.

 • Radi poradíme
  +420 602 711 919

  Sme vám k dispozícii v pracovné dni medzi 8:00 - 16:30 hod na telefóne, e-maili aj FB.

 • Overené
  zákazníkmi

Hledání