Jazyk
Hlavná navigácia

Na ľanové vlne

Pridané

Pekný deň, milé dámy. Hlavným hrdinom dnešnej štýlové inšpirácie je ľan - najhorúcejšie materiál tohtoročného leta. Čo z neho ušiť a kde sa inšpirovať, ak si odmyslíme kultovný český príbeh o krtkovi a nohavičkách?

Ľan je materiál 100% rastlinného pôvodu a ešte pred sto rokmi sa u nás pestoval aj spracovával v kadejaké chalupe. Pevný, perfektne savý, v horúčave chladivý a v zime hrejúce materiál má len jednu nepríjemnú vlastnosť. Ľahko sa krčí a žehlenie bez vysokej teploty a pary, nie je žiadny med. To bol asi hlavný dôvod, prečo sa v posledných desaťročiach krčil v pozadí a do sveta módy prenikol len vo formách vhodných na pláž. Doba sa však mení.

Ľan sa stal hitom tohtoročného leta hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je megatrend návratu k prírode. Keď mu ste si tento rok kúpili aspoň jeden košík (ja 5), ​​podľahli ste mu rovnako ako návrhári a influenceři. No, a potom je tu to (ne)podstatné. Ľan skvele vyzerá, ľahko sa mieša s inými vláknami a vďaka svojim vlastnostiam funguje prakticky na čomkoľvek.

KOŠELE A TUNIKY

Košele, košeľové šaty a tuniky, to je nielen letná evergreen. Nosia sa už viac ako tisíc rokov a súdiac podľa ponuky v obchodoch to len tak neprejde. Skôr než siahnete po historických strihoch s krátkym zapínaním a stojačikom, nezabudnite mrknúť ani na tie aktuálne. Móda hlási návrat deväťdesiatych - čo v příúadě ľanových košieľ znamená, že sa do nich vleziete vy, aj váš pomerne mohutnejšie partner. Žiadne záševky, rovný strih, rukávy pokojne aj krátke, cargo vrecká na prsiach, pohodlná šírka. Ak chcete, pokojne noste aj košele širšie, než dlhší a cípmi zviažte nad pupkom, ako kedysi. A alebo ich aspoň niekde zastrčte do nohavíc, nech sa v záplave látky nestratíte.

Voľne košele:

[# 389 Picture]

ŠATY

Na tvare postavy a šijacích skúsenostiach nezáleží. Ľanové šaty sú kúsok, ktorý patrí do letného šatníka bez ohľadu na vek a stav.

Krátke aj dlhé, vypasované aj rozviate, romantické aj minimalistické, rustikálne i elegantný ... výber je prakticky nekonečný a nie je potrebné sa obzerať na ostatných. Kým módnym reťazcom kraľuje zapínacie šaty s vypasovaným živôtikom, nabraný sukní a drevenými gombíkmi, v Dánsku alebo Japonsku víťazí modely čo najširší a frencouzsky preferujú zavinovacie strih. Že sa nemôžete rozhodnúť? Nie je nič jednoduchšie, než si počas chvíľky spichnúť variabilný široký kúsok s pásikom.

Letošní hit

[# 390 Picture]

Šaty s páskem

[# 391 Picture]

ELEGANTNÉ

Ľahký až priesvitný ľan je typucký materiál pre letnú dovolenku. Skúsení milovníci však vedia, že svoju službu odvedie aj v kancelárii alebo kdekoľvek inde, kde je potrebné držať formálnejšie fazónu.

Pre takéto príležitosti zabudnite na naberanie, voľnosť a splývavosť a svoju pozornosť stočte ku klasickým strihom a vyššej gramáži látky. Vyžehlený alebo naparené ľan krásne drží tvar a výborne sa s ním pracuje, pomoct vám v tomto smere môže aj stará finta pridanie škrobu do prania.

Ak sa šitím začínate, môžem vrelo odporučiť jednoduché elegantné sukne a nohavice - či už v oblekové strihu, s pukmi alebo cullotes s vysokým pásom. Posledné spomínané obopnú boky a tak krásne zvýrazní všetky klady postavy. Široké nohavice vyrovnajú nedostatky bez ohľadu na konfekčnú veľkosť.

Cullotes:

[# 392 Picture]

A pre tých, ktoré si so svojím šijacím strojom už nejaký čas tykajú? Ľanový nohavicový kostým inšpirovaný pánskym šatníkom je tá pravá výzva.

Kalhotový kostým:

[# 393 Picture]

Tiež teraz máte takú chuť, vrhnúť sa do šitia? Ušili ste si tento rok už niečo ľanového? A čo to bolo? Podeľte sa s nami na FB!

Hledání