Jazyk
Hlavná navigácia

Diel 4. Zateplená detská vesta + jednoduchý strih

Pridané

Príchod jari sa blíži a my sme sa rozhodli, že vám čas na jeho čakania skrátime tým, že pre vás vymyslíme krásny návod na celkom jednoduchú vestičku, ktorá nesmie chýbať v žiadnom šatníku malých parádnic, poprípade parádníků. Priznávame, že tento návod je skôr pre dievčatká, ale myslíme, že šikovné krajčírky si poradí a zvládnu vhodnú kombináciu farieb látok, vytvoriť vestičku aj pre chlapčekov.

strih

[# 60 Picture:]

Ideme na to. Čo potrebujeme? Určite dve látky, ktoré sú pružné a sú odlišné farby a vzoru. Najlepšia kombinácia bude jedna látka so vzorom a druhé jednofarebná. My sme použili teplákoviny a fleece. Čím bude mať látka menšiu gramáž, tým bude viac splývať. Ďalej si pripravte dva gombíky a ako pútko napríklad stuhu, ozdobný Tkaloun, my sme použili šikmý prúžok.

Môžeme strihať obaja na sebe zrovnané materiály. Lícom k sebe, ale zo skúsenosti vieme, že ak sa strihajú materiály dvakrát zložené, teda sa strihajú 4 vrstvy materiálu, jedna z vrstiev býva po odstrihnutí väčšie, takéto strihanie je nepresné a neodporúčame ho. Preto je lepšie prestrihnúť jeden materiál a vystrihnutý tvar potom položiť na druhý a ten presne obstřihnout.

Zmerajte si u dieťaťa dĺžku a šírku vesty - tzn. ako veľmi chceme, aby materiál zakrýval ruky. Môžeme urobiť ¾ dĺžku, lakťová či urobiť akoby krátke rukávy. Keď chceme, aby vesta bola až po lakte, zmeriame dĺžku od lakťa k lakťu. Túto nameranú hodnotu prenesieme na látku. V polovici prehybu zašpendlíme špendlík, ako značku stredu dielov, od ktorého potom nameriame otvor pre hlavičku.

Predný a zadný diel sú v podstate totožné, takže zložíme materiál so vzorom radšej tak, aby sme na vzor videli, presne pol na pol.

Od horného okraja materiálu necháme prídavok 2 cm na švové záložku, nameriame dĺžku vesty a opäť do dĺžky pridáme 1-2 cm švové záložky a môžeme prestrihnúť.

[# 61 Picture:]

Ideme na tvarovanie vesty. Je na vás, či vytvarujeme doguľata, alebo necháme obdĺžnikový tvar. Pre obšívanie okrajov pre nás bude jednoduchšie guľatý tvar. Zložíme si vestu uprostred na pol a vestu dookola zašpendlíme, aby sa nám okraje nehýbali. Pre uľahčenie môžete použiť, napríklad tanier či misku, a guľatý tvar obkresliť. Prošpendlíme si v krajoch zaguľatený tvar vesty a môžeme vystrihnúť. Po vystrihnutí vytiahneme špendlíky a obe polovice opäť roztiahneme.

[# 62 Picture:]

Zmeriame krajčírskym metrom obvod krku nášho dieťaťa. Pre pomoc vystrihnutí priekrčníku, môžeme použiť ďalšie guľatý predmet, napríklad hrnček. Zmerajte si rovnakým spôsobom aj obvod hrnčeka a vezmite ten, ktorý bude zodpovedať obvodu krku dieťaťa. Priložíme polku hrnčeka a obkreslíme tvar. Pridáme 1 cm okolo pre voľnosť, a tento 1 cm budeme brať ako švové záložku. Vystrihneme priekrčník tesne v mieste obkreslenie.

[# 63 Picture:]

Diely vesty si zložíme líce na líce, zašpendlíme si ich na ramenách a môžeme prešiť na stroji. Tento okrem robíme, pretože máme látku so vzorom u ktorého nebolo možné iba preložiť na pol, pretože potom by nám mačičky na chrbte zostali hore nohami. Ak budete mať vzor u ktorého to nebude robiť problém, môžete látku nechať zloženú a tento postup preskočiť.

[# 64 Picture:]

Zošité rozležanie diely presne urovnáme na druhý materiál lícom k sebe a naozaj starostlivo zašpendlíme, aby niekde nevznikli bublinky či nerovnosti a oba diely boli rovnaké. Zatiaľ necháme takto sešpendlené k sebe a to isté urobíme u priekrčníku, potom ho opatrne vystrihneme aj u druhého materiálu. Zvolíme si, ktorá z rovnakých polovíc bude predné a ktorá zadný diel. A od špendlíka naznačujúce stred, ktorý sme si poznačili už skôr, narysujeme stredom od krku smerom nadol k dolnému okraju rovno linku, ktorú po oboch stranách nakreslené linky sestěhujú pomocou stehovky, rovnako tak priekrčník. Už teraz je vidieť, že presne vznikol pravý a ľavý predný diel, ktorý sa prestrihnú po prešitie na stroji.

[# 65 Picture:]

Na dolnom okraji zadného dielu si nameriame 15 cm široký otvor, ktorý sa nebude prešívať, pretože sa týmto otvorom pretiahne prešitá vesta do líca. Môžeme začať šiť od jedného špendlíka poznačeného 15 cm otvoru, a po celom obvode, spolu s obšitím ľavého a pravého kraja dielu, aj priekrčníka dokola. Po prešitie prestrihnú stred krajov na prednom diele, a v priekrčníku nastrihneme niekoľko nástrihov, aby sa dal guľatý otvor dobre otočiť a vytvarovať.

[# 66 Picture:]

[# 67 Picture:]

Nedošitým otvorom siahneme do rubu a pretiahneme vestu do lícovej strany. Potom zvnútra urovnáme švy okolo okrajov a priekrčníku, a z lícovej strany potom pekne prošpendlíme, aby sme mohli vestu z líca prešiť. U hrubších materiálov nestačí iba zažehlenie, ale v krajoch ktoré sa stále roztvárajú je potreba okraj prešiť. Zašpendlíme si aj nedošitý 15 cm otvor a buď môžeme zašiť v ruke skrytým stehom, alebo rovno prešiť na stroji pri obšívanie. Prešitú vestu vyžehlíme.

[# 68 Picture:]

[# 69 Picture:]

Zrovnáme vestu a poznačíte si, kde budeme mať pútka a gombíky. Ako pútko môžeme použiť stuhu, ozdobný Tkaloun, my sme použili šikmý prúžok. Potom ručne prišijeme gombíky.

[# 70 Picture:]

Našou vestu sme ešte v bokoch prosil, aby pod ňou neťahalo, predsa len, je dosť široká. Zmeriame dieťaťu šírku chrbta od podpazušia k podpazušia a na každú stranu pridáme 5 cm, ktoré slúžia pre voľnosť. Špendlíkom urobíme od stredu značky. Ďalej zmeriame od ramienka k pásu a taktiež špendlíkom urobíme značku, a kde sa nám špendlíky stretnú je začiatok,, rukávku ". Aký sklon šitie si vyberiete, je na vás, vodorovne ako kimono, alebo zvisle dolu skôr ako u bundičky. My vedieme šitie od prostriedku šikmo. Vďaka pridaným centimetrom sa pod vestičku vojde ešte mikina, či svetrík.

Tak a vestička je hotová. Dúfame, že sa vám návod páčil a budeme radi, keď nám ukáže vaše ušité vestičky.

Hledání